تبلیغات
تخت گاز - آیین نامه شناسایی و صیانت از خودرو‌های نفیس و قدیمی ابلاغ شد
تخت گاز
آنلاین ترین وبلاگ اتومبیل در ایران


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 16 اردیبهشت 1389
دولت در راستای صیانت از خودرو‌های نفیس و قدیمی و جلوگیری از اسقاط این خودروها آیین نامه شناسایی و صیانت از خودرو‌های تاریخی را ابلاغ كرد.
هیئت وزیران بنا به پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی ،‌ صنایع دستی و گردشگری آیین نامه شناسایی و صیانت از خودرو‌های تاریخی را تصویب كرد.
بر این اساس، خودرو‌های تاریخی به خودرو‌هایی اطلاق می‌شود كه ضمن حفظ اصالت از سلامت فنی كامل برخوردار باشد.انواع خودرو‌های تاریخی شامل خودرو‌های نفیس كه خودرو هایی كه بیش از پنجاه سال از تولید آن گذشته باشد و همچنین خودروهای قدیمی كه بیش از بیست و پنج سال از تولید آن گذشته باشد و از لحاظ طراحی و مهندسی ساخت و یا كاربردی بی نظیر باشد و همچنین خودرو‌های كه دارای بعد فرهنگی باشد، شامل این آئین‌نامه می‌شوند.
بر اساس این آیین نامه، كار گروهی با حضور نمایندگان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ‌حفاظت محیط زیست، ‌تربیت بدنی، ‌نیروی انتظامی، ‌كانون جهانگردی و اتومبیلرانی و وزارت صنایع و معادن به منظور شناسایی مصادیق خودرو های تاریخی و اتخاذ تدابیر هماهنگی برای حفظ و صیانت از آنهاتشكیل می شود كه دبیرخانه كار گروه مذكور در كانون جهانگردی و اتومبیلرانی مستقر می شود.
این كارگروه وظایفی چون شناسایی، ‌تشخیص، دسته بندی و معرفی خودرو‌های تاریخی به مراكز مرتبط برای حفظ آنها با رعایت حفظ سرمایه مجموعه داران، تهیه لیست و معرفی خودروهای تاریخی برای صدور شناسانامه و پلاك توسط نیروی انتظامی و ابلاغ آن از طریق سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی گردشگری، تعیین مقدار كیلومتر تردد سالانه و ثبت در شناسنامه تاریخی خودرو و تدوین دستور العمل های اجرایی لازم و ارایه آن به مراجع ذی ربط قانونی در صورت لزوم را بر عهده دارند.
بر این اساس ، نیروی انتظامی موظف است برای خودرو‌های تاریخی شناسنامه تاریخی و پلاك خاصی را طراحی و مجوز تردد آن را صادركند.بر اساس این آیین نامه، صدور شناسنامه تاریخی و تصب پلاك تردد مشروط به اخذ معاینه فنی خودرو است.
معاینه فنی خودرو‌های تاریخی باید متناسب با ضوابط فنی زمان تولید آن انجام گیرد و دستگاه‌های متولی از رده خارج كردن خودرو موظفند نظر كار گروه شناسایی مصادیق خودروهای تاریخی را در از رده خارج كردن خودروها اخذ كنند.
این مصوبه از سوی معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

ارسال توسط حسام
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به این وبلاگ چه امتیازی می دهید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin