تبلیغات
تخت گاز - حضور خودروهای پرنده در شهرهای آینده
تخت گاز
آنلاین ترین وبلاگ اتومبیل در ایران


بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 24 خرداد 1389
هرهای آینده متفاوت از امروز خواهند بود. عوارض شهری، ساختمان‌ها و حتی سیستم حمل و نقل ترافیكی نیز در مقایسه با امروز تغییرات زیادی خواهد داشت. مردمی كه در آینده و در این شهرها زندگی خواهند كرد، نیازهای متفاوتی نیز نسبت به مردم امروز خواهند داشت و در این میان خودرو یكی از اولویت‌ها به‌شمار می‌آید. سال‌هاست كه مباحث داغی میان محققان و كارشناسان درخصوص كمبود منابع انرژی و در خطر قرار داشتن محیط زیست مطرح بوده است. این نگرانی‌ها همواره به صنعت خودروسازی و راهكارهایی كه برای توسعه سیستم حمل و نقل درون‌شهری مطرح بوده، گره خورده است و در این میان تلاش شده راهكارهای مختلفی ارائه شود تا این نگرانی‌ها به حداقل برسند. ایده‌هایی كه درخصوص این نوع خودروها مطرح شده، ریشه در امروز ندارند بلكه از چندین دهه پیش و زمانی كه صنعت خودروسازی رونق جدی گرفت، برخی مبتكران این عرصه ایده‌هایی درخصوص خودروهایی با قابلیت پرواز در آسمان یا حركت در آب مطرح كرده‌اند و هر روز نیز طرح تازه‌ای در این خصوص رونمایی می‌شود. خودروی مفهومی (yee)‌ تازه‌ترین ایده‌ای است كه در این پرونده رونمایی شده و سر و صدای زیادی نیز در رسانه‌های خبری و بخصوص علمی جهان به راه انداخته است. بارزترین مشخصه این خودرو قابلیت پرواز آن است. برخی كارشناسان معتقدند این خودرو قابلیت تبدیل شدن به واقعیت را دارد.
نگاه كلی به آن تداعی‌كننده همان سیستم‌های سرعتی حمل و نقلی است كه در برخی فیلم‌ها و انیمیشن‌های تصویركننده آینده زمین دیده شده است.
طراحی اولیه این خودرو از سوی گروهی از محققان دپارتمان طراحی صنعتی مدرسه مهندسی مكانیك و خودروی چین انجام شده و در ارائه آن یك شعار كلی در نظر گرفته شده است؛ محصولی برای برآورده كردن نیازهای مردم در شهرهای آینده. yee همچون خودروهای امروزی ـ البته در شكل و شمایلی كاملا متفاوت و جذاب‌تر ـ روی زمین حركت می‌كند، اما این قابلیت را دارد كه تنها با فشرده شدن یك دكمه به وضعیت پرواز درآید و همچون یك هواپیمای كوچك سرعتی از میان انبوهی از آسمانخراش‌ها و معابر چند طبقه درون‌شهری عبور كند. خودرو برای این ‌كه از وضعیت حركت روی زمین به وضعیت پرواز در آسمان درآید، دو مرحله بسیار ساده را پیش‌روی دارد. راننده با انتخاب وضعیت پرواز در آسمان تنها در عرض چند ثانیه شاهد آن خواهد بود كه دو چرخ جلویی از یكدیگر جدا شده و به سمت بالا رفته و در همین حال دو جداره كناری خودرو نیز با فاصله گرفتن از هم در حكم بال‌های خودرو موجب می‌شود تا خودرو از زمین فاصله بگیرد. لای زژین یكی از طراحان این خودروست. او می‌گوید: آنچه كه طراحی كرده‌ایم در حقیقت خودرویی است كه براحتی می‌توان آن را از وضعیت حركت روی آسفالت به وضعیت شناور شدن در هوا و حركت با سرعت بالا تبدیل كرد.
خودروی «yee» قرار است از جمله فناوری‌هایی باشد كه در آینده‌ای نه‌چندان دور در قالب خودروی پرنده در سیستم حمل و نقل درون‌شهری به كار گرفته می‌شود
حركت در آسمان، جایی كه خبری از آسفالت و معابر و موانع شهری نیست، می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. در این حالت سرعت حمل و نقل به طرز قابل توجهی افزایش یافته و از تراكم خودروها در ترافیك‌های سنگین كاسته می‌شود. نتیجه این فرآیند سادگی در زندگی و آرامش بیشتر است. نكته دیگر این كه از منابع جدید انرژی استفاده شده است، اینجا دیگر خبری از سوخت‌های فسیلی و آلاینده نیست. شاید بتوان اوج خلاقیت به كار گرفته شده در این پروژه را در ملخ‌های قدرتمندی دانست كه در چرخ‌های خودرو جاسازی شده‌اند. روی آسفالت و خیابان‌های درون‌شهری، yee خودرویی سرعتی است كه با تكیه بر پیشرفته‌ترین فناوری‌های خودروسازی جهان حركت می‌كند و زمانی هم كه در آسمان به پرواز درمی‌آید، انتخابی مطمئن برای آنهایی است كه از غوطه‌ور شدن در آسمان لذت می‌برند.
در این خودرو خبری از سوخت‌های فسیلی نخواهد بود، چون یكی از مهم‌ترین راهبردهای فنی كه طراحان خودرو از همان ابتدا مدنظر داشته‌اند، رساندن ضریب آلایندگی آن به صفر بوده است. راه‌های مختلفی برای دستیابی به این چشم‌انداز وجود داشته كه از میان تمامی آنها انرژی خورشیدی به عنوان یك راهكار اصولی انتخاب شده است. yee با استفاده از انرژی خورشیدی و همچنین الكتریسیته‌ای كه از این طریق تولید می‌شود، حركت می‌كند. برای این منظور طراحان، ساخت سطح وسیع خورشیدی را مدنظر داشته‌اند كه نه تنها به عنوان یك ایستگاه بزرگ شارژ خودرو به كار گرفته می‌شود بلكه رانندگان می‌توانند از آن برای نشستن بر زمین یا برخاستن از آن استفاده كنند.
پاك بودن خودرو از حیث استفاده از انرژی‌های پاك یكی از مهم‌ترین عواملی بوده كه آن را به عنوان یك فناوری مفهومی قابل قبول از سوی منتقدان علمی قرار داده است. استقبال از این فناوری تا آنجا بوده است كه چندی پیش این طرح جایزه طلایی بهترین ایده خلاقانه برای آینده را نیز از آن خود كرد. این جایزه در خلال برگزاری نخستین رقابت بین‌المللی خودروهای فشرده مفهومی به طراحان خودروی yee اعطا شد. این رقابت دیدنی در پكن و با حضور انبوهی از طراحان بین‌المللی برگزار شد.
مهم‌ترین بخش این خودروی دو وضعیتی در چرخ‌های آن است، جایی كه این بخش‌ها به عنوان موتور اصلی حركت خودرو در آسمان به كار گرفته می‌شوند.
چرخ‌ها از 3 قسمت اصلی تشكیل شده‌اند: تایر، چرخ و ملخ. زمانی كه yee روی زمین حركت می‌كند، قسمت تایر وظیفه اصلی را در حركت خودرو به عهده دارد، اما زمانی كه yee راهی آسمان می‌شود این بخش ملخ‌دار است كه به عنوان قلب مجموعه نقش مهم خود را در پایداری خودرو نشان می‌دهد، گرچه هنوز اطلاعات فنی خاصی درباره این خودروی پرنده منتشر نشده است، اما از هم‌اكنون برخی كارشناسان امور خودرو می‌گویند می‌توان از آن برای راه‌اندازی رقابت‌های جذاب هوایی در سال‌ها یا دهه‌های آینده استفاده كرد. برگزاری رقابت‌های فرمول یك یكی از تجربیات منحصر به فرد در تلفیق فناوری ـ ورزش و سرگرمی بوده است و اكنون باید زمانی را تصور كرد كه نسخه جدیدی از این تلفیق هنرمندانه این بار در آسمان شهرها تجربه شود.
البته باید برگزاری رقابت‌های فرمول یك خودروهای پرنده در روزهای تعطیل برگزار شود تا اختلالی در پرواز سایر خودروهای پرنده و ترافیك هوایی شهرها ایجاد نشود.
yee هنوز در حد یك ایده مفهومی است، اما به جهت ساختار جالب توجه و قابلیت‌هایی كه در آن دیده می‌شود می‌توان نگاه متفاوت‌تری به آن داشت. این خودرو قرار است از جمله فناوری‌هایی باشد كه در آینده‌ای نه چندان دور در قالب خودروی پرنده در سیستم حمل و نقل درون‌شهری به كار گرفته می‌شود. یكی از نگرانی‌هایی كه از هم‌اكنون مطرح می‌شود ضریب امنیتی پرواز با آن است. قرار است این خودرو از میان انبوهی از آسمانخراش‌ها عبور كند. از این‌رو حتی تصور كوچك‌ترین برخورد آنها با این سازه‌ها نیز دل‌نگرانی‌های زیادی را به همراه خواهد داشت.ارسال توسط حسام
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به این وبلاگ چه امتیازی می دهید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin